Kopfbild ZMDI Schachfestival e.V.
ZMDI Schachfestival

List of registrations World Team Championship 50+, 65+ 2018

Section 50+

MNr. Titel Mannschaft ELO
1.   ENG England 1 2556
1. GM Nigel D Short 2656
2. GM John D M Nunn 2579
3. GM Jon S Speelman 2503
4. GM John M Emms 2484
5. GM Mark L Hebden 2458
2.   RUS Saint-Petersburg 2544
1. GM Alexander Khalifman 2617
2. GM Sergey Ivanov 2535
3. GM Sergey Ionov 2530
4. GM Valery A Loginov 2493
3.   USA United States 2537
1. GM Alexander Shabalov 2564
2. GM Joel Benjamin 2544
3. GM Jaan Ehlvest 2536
4. GM Alex Yermolinsky 2505
5. GM Sergey Kudrin 2468
4.   GER Germany 2515
1. GM Uwe Boensch 2563
2. GM Philipp Schlosser 2510
3. GM Klaus Bischoff 2511
4. IM Karsten Volke 2474
5. GM Raj Tischbierek 2429
5.   GER Lasker Schachstiftung GK 2514
1. GM Alexander Graf 2572
2. GM Artur Jussupow 2580
3. GM Felix Levin 2470
4. GM Jakob Meister 2432
5. Gerhard Koehler 2114
6.   ARM Armenia 2509
1. GM Rafael A Vaganian 2550
2. GM Artashes Minasian 2483
3. GM Karen Movsziszian 2533
4. GM Arshak B Petrosian 2470
5. IM Norayr Kalantaryan 2381
7.   GER Thüringen 1 2363
1. GM Peter Enders 2445
2. GM Thomas Paehtz 2353
3. IM Joachim Brueggemann 2301
4. IM Thomas Casper 2354
5. Rudolf Ruether 2118
8.   SGP Temasek Knights 2305
1. IM Leslie M Leow 2435
2. GM Meng Kong Wong 2248
3. FM Cheng Hong Goh 2323
4. FM Kok Siong Teo 2213
5. IM Peng Kong Chan 2164
9.   GER Germany II 2288
1. IM Klaus-Juergen Schulz 2324
2. FM Volker Wolf 2323
3. Lutz Fritsche 2303
4. Wolfgang Polster 2203
10.   AUT Austria 2252
1. FM Joachim Wallner 2313
2. FM Adolf Denk 2262
3. FM Andreas Druckenthaner 2296
4. Michael Ernst 2138
11.   GER Post SV Ulm 2232
1. FM Roland Fritz 2313
2. Heiko Preuss 2235
3. Martin Boehm 2172
4. Thomas Pieper 2208
5. Christof Habel 2026
12.   CAN Canada 2231
1. IM David H. Cummings 2336
2. FM Victor Plotkin 2244
3. FM Ian T. Findlay 2209
4. IM Michael Barron 2135
13.   GER Schachfreunde Leipzig I 2219
1. CM Steffen Weitzer 2288
2. Andreas Schultz 2211
3. FM Manfred Schoeneberg 2199
4. FM Thomas Gempe 2178
14.   GER SC Empor Potsdam 1952 e.V. 2208
1. FM Andreas Penzold 2389
2. IM Ralf Schoene 2253
3. Hans Wuttke 2160
4. Tino Marwitz 2031
5. Andreas Vollak 2027
15.   GER SC Gröbenzell 2190
1. FM Mario Taggatz 2191
2. Christian Grawe 2231
3. Ronald Kempter 2233
4. Franz Scheckenbach 2106
16.   NED Brabant 2173
1. IM Gerard Welling 2317
2. Jeroen Van den Bersselaar 2142
3. Ludo Tolhuizen 2118
4. Frits Obers 2113
17.   USA USA 4 Brothers 2161
1. FM Krishan Jhunjhnuwala 2340
2. Naresh Jhunjhnuwala 2164
3. Ramesh Jhunjhnuwala 2260
4. Suresh Jhunjhnuwala 1880
18.   ENG England 2 2157
1. FM Andrew P Lewis 2291
2. Clive A Frostick 2157
3. Mark E Page 2142
4. Chris Fegan 2036
19.   GER Schachfreunde Leipzig II 2156
1. FM Thomas Schunk 2153
2. Friedbert Pruefer 2160
3. Michael Limpert 2159
4. Guenther Heinsohn 2150
5. Frank Dietze 2071
20.   GER Sachsen-Anhalt 2154
1. FM Michael Becker 2253
2. CM Juergen Luther 2151
3. Ralph Kahe 2180
4. Roland Katz 2032
5. Andreas Domaske 1923
21.   GER Rheinland-Pfalz 2140
1. Reiner Schmidt 2185
2. Juergen Kaster 2117
3. FM Peter Kargoll 2176
4. Olaf Nazarenus 2080
5. Bernd Schwartz 2015
22.   GER TU Magdeburg 2138
1. Andreas Schweitzer 2239
2. Libor Titscher
3. Bernd Schulenburg 2152
4. Matthias Berndt 2077
5. Ralf Haentsch 2085
23.   DEN SK1968 2130
1. FM Poul Rewitz 2289
2. Gunnar Pedersen 2201
3. Jan Rewitz 2055
4. Steffen Cordes 1974
24.   IRQ Iraq 2121
1. CM Abd Al Sattar Albadri 2174
2. CM Hussein Mayoof. Jasim 2216
3. FM Ghazi Al-Saadi Ali 1972
4. Khalil Saieb-Khalil
25.   GER SG Grün-Weiß Dresden 2099
1. Matthias Nake 2182
2. Matthias Rudolf 2102
3. Toralf Rensch 2088
4. Joerg Hutschenreiter 2023
5. Bernd Salewski 1972
26.   AUT Niederösterreich 2095
1. Werner Wilke 2282
2. Werner Schweitzer 2033
3. Wilhelm Thoma 2085
4. Guenter Hoebarth 1952
5. Robert Gattermayer 1978
27.   GER Rochade Bielefeld Revival 2092
1. Gerhard Mueller 2132
2. Wilfried Beilfuss 2164
3. Norbert Becker 2105
4. Wolfgang Thoele 1968
28.   SWE Sweden North 2090
1. Peter Olsson 2172
2. CM Rickard Engman 2171
3. Bo Sundell 2142
4. Urban Eriksson 1875
29.   GER SV Dresden-Striesen 1990 2088
1. Bernhard Scheuermann 2091
2. Mark Arenhoevel 2077
3. Stefan Glasewald 2068
4. Rainer Siegmund 2114
5. Wolfgang Lehmann 2040
30.   GER VSG 1880 Offenbach 2067
1. Wolfgang Jakel 2266
2. Ulrich Sandten 2092
3. Lothar Trumpp 2016
4. Peter Wolff 1893
31.   GER Hessen 2064
1. FM Berthold Rosenberger 2217
2. Peter Kopp 2028
3. Karl-Heinz Schnegelsberg 2022
4. Wolfgang Haase 1990
32.   GER Stiftung BSW/DBAG 2059
1. FM Michael Mueller 2125
2. Detlev Kuhne 2132
3. Ralf-Peter Stahr 2140
4. Ulrich Fitzke 1839
33.   BEL Belgium 2029
1. FM Johan Goormachtigh 2150
2. Daniel Vanheirzeele 2150
3. Patrick Maes 1911
4. Ben De Cat 1906
5. Pauwel Deblauwe 1728
34.   GER Schwarzwald 2028
1. Georg Schroth 2079
2. Harald Keller 2046
3. Peter Goldinger 2038
4. Klaus Braeunlin 1947
35.   GER NeuRickSun 2016
1. FM Ralf-Axel Simon 2161
2. Thomas Spiess 1986
3. Ralf Schober 2056
4. Peter Dellos 1860
5. Thorsten Hapke 1499
36.   GER SV Aufbau Bernburg 2009
1. Juergen Mohs 1899
2. Peter Lehmann 2067
3. Joerg Schmidt 2025
4. Bernd Wagner 1942
5. Bernd Winnig 2002
37.   GER TSG Markkleeberg I 2009
1. Michael Siebenhuener 2038
2. WFM Katrin Daemering 2020
3. Thomas Nuernberger 2020
4. Andreas Hahn 1866
5. Joachim Fuchs 1956
38.   LIE Liechtenstein 2008
1. Renato Frick 2051
2. CM Andras Guller 2016
3. Willy Iclicki 1996
4. FM Hans-Uwe Kock 1967
39.   IRL Ireland 2006
1. FM John Delaney 2142
2. CM Gerard MacElligott 2032
3. Brendan Lyons 1926
4. Martin Crichton 1925
5. Bernd Thee 1894
40.   GER SV Horst-Emscher 1931 I 2004
1. Klaus Beckmann 2127
2. Marco Becker 1982
3. Olaf Arndt 1973
4. Juergen Goeldenboog 1933
41.   GER BSV Chemie Radebeul 1985
1. Tino Proschmann 2039
2. Norbert Westphal 2024
3. Falk Breuer 1990
4. Frank Muehlberg 1888
5. Uwe Hoffmann 1863
42.   NED Oranje 2 1981
1. Ed Baarslag 2098
2. Matthijs Dijkstra 2016
3. Jan Willem Koelmans 1962
4. Foppe-Jan Montsma 1846
43.   SWE Sweden South 1976
1. Conny Holst 2087
2. Ulf Karlsson 1959
3. Ronny Kirppo 1930
4. Magnus Cedervall 1927
44.   ITA Sempreverde 1973
1. Corrado Astengo 2141
2. Marco Bonavoglia 2016
3. Gabriele Di Lazzaro 1889
4. Riccardo Antoniacci 1845
5. Carlo Traversi 1591
45.   NOR Norway 1967
1. Aleks Semakoff 2087
2. Oddvar U Voll 1939
3. Tor Ketil Larsen 1929
4. Per Tveten 1514
5. Jorgen M Andersen 1914
46.   WLS Wales Silures 1946
1. Lee Davis 1945
2. Mark Adams 1964
3. John Fletcher 1928
4. CM Anthony Hughes 1947
5. Huw Morcom 1921
47.   GER SV SchwarzWeiß Königsbrück 1942
1. Reinhard Gley 2012
2. Jochen Goepfert 1986
3. Dieter Niese 1920
4. Wolfram Poenisch 1850
5. Peter Thalheim 1814
48.   GER Blue Wonder 1937
1. Walter Nauber 2059
2. Martin Keeve 1893
3. Joachim Reinhardt 1860
4. Frank Grossmann
49.   FIN Suomi Königsbauer 1933
1. Pekka Pietinen 1980
2. Timo Munukka 1954
3. Ari Mottonen 1938
4. Esko Virtanen 1858
5. Michael Lembidakis 1565
50.   GER Naumburger SV 1951 e.V. 1927
1. Andreas Schlag 1903
2. Armin Mikolajewski 2016
3. Jens Wendling 1921
4. Klaus Baerthel 1866
5. Hans Hauke 1725
51.   GER SSC Graal-Müritz 1924
1. Horst Van Bentum 2050
2. Holger Dettmann 2016
3. Hartmut Moritz 1946
4. Ulrich Hausmann
5. Rolf Mueggenburg 1683
52.   SCO Scotland 1919
1. James Stevenson 2049
2. Richard Jennings 1909
3. Rosemary A Giulian 1908
4. Ian Aird 1811
53.   ENG England 3 1916
1. Jeremy N Fraser-Mitchell 2070
2. CM Tim M Thurstan 2035
3. Chris E Majer 1850
4. Ian K Cross 1709
5. Paul Lawrence
54.   GER SK Norderstedt 1916
1. FM Thomas Kahlert 2209
2. Ruediger Schaefer 1832
3. Anke Freter 1834
4. Karl-Heinz Lange 1778
5. Christian Bordasch 1788
55.   GER TSG Markkleeberg II 1904
1. Harry Kliebe 1981
2. Roland Dyk 1966
3. Rainer Madalinski 1819
4. Ronald Beuger 1778
5. Andreas Meth 1848
56.   GER SV Horst-Emscher 1931 II 1898
1. Dirk Doenges 1835
2. Uwe Nebel 1943
3. Peter Tobczewski 1990
4. Norbert Timpe 1825
57.   RSA South Africa 1897
1. FM Shabir Hussain Bhawoodien 2012
2. Mark Mm. Lewis 1920
3. Gordon Lawrence 1860
4. Deon Pick 1795
5. Cecil Ohlson 1639
58.   ENG England 4 1887
1. Stephen J Homer 2006
2. Keith Parker 1848
3. Robert Stern 1807
4. Bernard Rogers
59.   ISR EL AL ISRAEL 1884
1. FM Viktor Reznik 2298
2. Roni Sherf 2135
3. Meir Reem 1538
4. Rami Reem 1563
60.   GER Deutsche Schach-Löwen 1865
1. Ralf Buchholz 1889
2. Gerhard Grosselohmann 2019
3. Juergen Carsten 1727
4. Wolfgang Schwieger 1824
61.   GER SK Kaltenkirchen 1856
1. Helmut Kracht 1995
2. Jens Grimm 1883
3. Dirk Schiller 1700
4. Achim Nowack 1658
5. Heinrich Pantel 1846
62.   GER Schachclub Ittersbach 1741
1. Joachim Bartmann 1971
2. Martin Gegenheimer 1908
3. Axel Wagner 1854
4. Georg-Maria Austermann 1229
5. Wieland Mitschele
63.   GER SG Priestewitz/ Riesa 1737
1. Franco Eilmes 1704
2. Adolf Noppes 1617
3. Dietmar Weser 1617
4. Bernd Fischer 1633
5. Matthias Dallmer 1993
64.   YEM Bdermnakah Yemen
1. Ahmed Saeed Abdo Mohammed
2. Abdo Mohammed Ahmed Al-Majali
3. Fazeahh Dhafran Haida Al-Hashedi
4. Eman Ali Mohsen Al-Harazi
 
 

Sponsoren & Partner