Kopfbild ZMDI Schachfestival e.V.
ZMDI Schachfestival

List of participants World Team Championship 50+, 65+ 2016

Section 65+

MNr. Titel Mannschaft ELO
1.   RUS Russia 65+ 2444
1. GM Evgeny Sveshnikov 2509
2. GM Evgeni Vasiukov 2403
3. GM Yuri S Balashov 2408
4. IM Vladimir V Zhelnin 2455
5. GM Nikolai Pushkov 2315
2.   RUS Sankt-Petersburg 2338
1. IM Vadim Z Faibisovich 2348
2. IM Nikolai M Mishuchkov 2306
3. IM Vladimir I Karasev 2347
4. IM Igor Blechzin 2349
3.   GER Schachfreunde Leipzig 2287
1. FM Manfred Böhnisch 2302
2. FM Thomas Schubert 2362
3. FM Manfred Schöneberg 2245
4. FM Dr. Gottfried Braun 2240
5. Robert Beltz 2121
4.   GER Germany 1 2286
1. FM Clemens Werner 2334
2. FM Dr. Bernd Baum 2237
3. FM Jürgen Haakert 2341
4. Dr. Matthias Kierzek 2230
5. Helmut Escher 2120
5.   GER Germany 2 2264
1. FM Jefim Rotstein 2332
2. IM Boris Khanukov 2323
3. IM Sergej Salov 2198
4. FM Boris Gruzmann 2202
6.   AUT Austria 2242
1. IM Georg Danner 2338
2. FM Kurt Petschar 2278
3. FM Heimo Titz 2160
4. FM Hans Singer 2191
5. Konstantinos Pitzl 2001
7.   GER Sportfreunde Katernberg 2220
1. FM Willy Rosen 2266
2. Helmut Hassenrück 2231
3. Erich Krüger 2198
4. Prof. D Bruno Müller-Clostermann 2184
5. Jürgen Armbrüster 1964
8.   SWE Sweden 1 2213
1. IM Nils-Gustaf Renman 2352
2. FM Nils-Ake Malmdin 2174
3. FM Bengt Hammar 2164
4. Ulf Nyberg 2161
5. FM Felix Nordstrom 2093
9.   ENG England 1 2209
1. FM Anthony J Stebbings 2292
2. CM Geoffrey H James 2203
3. Michael Stokes 2187
4. John M Quinn 2152
5. Julian T Farrand 2048
10.   MDA Moldova 2209
1. IM Victor Romcovici 2122
2. IM Boris M Nevednichy 2122
3. Albert Scovitin 2209
4. Nicolai Seredneac 1395
5. IM Viktor Gyrlea 2384
11.   GER Berlin 2185
1. FM Peter Rahls 2160
2. Norbert Sprotte 2216
3. FM Hans-Joachim Neese 2159
4. Manfred Witte 2205
5. Thomas Glatthor 2042
12.   FIN Finland 2182
1. GM Heikki M J. Westerinen 2308
2. FM Harri Hurme 2194
3. FM Dietmar Vinke 2134
4. Paul Morant 2091
5. Martti Luodonpaa 1831
13.   BEL Belgium 1 2172
1. IM Jan Rooze 2322
2. Marcel Van Herck 2155
3. Robert Schuermans 2128
4. Valeer Maes 2084
14.   GER Eck-Gunners 2170
1. Christoph Frick 2243
2. Prof. Dr. Peter Krauseneck 2186
3. Horst Weisenburger 2170
4. Ulrich Gass 2081
5. Prof. Dr. Eckhard Freise 2003
15.   SUI Switzerland 2168
1. FM Dragomir Vucenovic 2264
2. IM Edwin Bhend 2169
3. FM Peter Hohler 2159
4. Christian Issler 2078
5. Hans-Joerg Illi 2042
16.   AUT Niederösterreich 2157
1. Josef Ager 2158
2. Karl Gneiss 2183
3. Wolfgang Weinwurm 2172
4. Felix Winiwarter 2101
5. Friedrich Woeber 2116
17.   GER USV TU Dresden 2151
1. Gerhard Schmidt 2203
2. Wolfgang Lenk 2213
3. Peter Kahn 2097
4. Prof. Dr. Hans Petzold 2092
5. Hansjürgen Kneschke 2024
18.   GER Stiftung BSW / DBAG I 2142
1. Karl-Heinz Lehmann 2108
2. Werner Kugelmann 2144
3. FM Dr. Friedrich Baumbach 2193
4. Hans-Jürgen Fleuch 2078
5. Dr. Valerij Goldberg 2123
19.   NED Oranje 1 2135
1. FM Jaap Vogel 2126
2. Pim Ghijsen 2174
3. Wim Westerveld 2157
4. Arend Van Oosten 2082
20.   NOR Norway 1 2134
1. FM Thor Geir Harestad 2192
2. FM Jarl H Ulrichsen 2187
3. Helge Gundersen 2144
4. Stein Sollid 2014
21.   GER Hessen 1 2128
1. FM Georg Haubt 2132
2. FM Dr. Reinhard Zunker 2134
3. Dr. Helmut Biller 2082
4. Horst Müller 2165
22.   GER Hessen 2 2117
1. Wolfgang Haase 2144
2. Dr. Rudolf Benninger 2099
3. Ferdinand Niebling 2132
4. Thomas Falk 2094
23.   AUT Wien 1 2089
1. FM Klaus Opl 2230
2. IM Andreas Dueckstein 2084
3. FM Ferdinand Strobel 2037
4. Sven Teichmeister 2005
5. Herbert Titz 1950
24.   GER Oberlausitz 2083
1. Rainer Birk 2136
2. Christian Brauer 2102
3. Rainer Selig 2139
4. Gert Byhan 1953
25.   DEN Denmark 2039
1. Jens Kolbak 2178
2. Poul Erik Norgaard Olesen 2020
3. Arne Bjorn Jorgensen 1955
4. Steen Juul Mortensen 2002
5. Finn Andersson 1816
26.   GER Dresdner Springer 2036
1. Jahya Eskandary 2065
2. Dr. Manfred Schwier 2031
3. Dietmar Bec 2056
4. Heinz Zöphel 1990
5. Dr. Gerd Schwier
27.   GER Sachsen-Anhalt 2036
1. IM Heinz Liebert 2182
2. Karl-Heinz Bondick 2055
3. Dieter Bocionek 1956
4. Roland Rümmler 1952
28.   GER TuR Dresden 2035
1. Helmut Schröter 2073
2. Christian Eichner 2068
3. Gerd Appelt 2011
4. Manfred Seibt 1987
5. Dr. Peter Heinze
29.   NED Koninklijke DD 2029
1. FM Henk Happel 2101
2. Ronald Dickhoff 2106
3. Erik Olof 1975
4. Alexander Munninghoff 1932
30.   NOR Norway Veteran 2026
1. FM Erling Kristiansen 2147
2. Per Ofstad 2139
3. Erland Henrichsen 1943
4. Tom Ivar Jenkins 1873
5. Gunnar Hellem 1627
31.   ENG England 2 2006
1. Norman A Hutchinson 2061
2. CM Stewart Reuben 2033
3. Trefor F Thynne 1988
4. John G Cooper 1941
5. Majid Mashayekh 1922
32.   AUT Wien 2 2000
1. Lambert Danner 2086
2. Klaus Nickl 2028
3. Otto Eidenberger 2000
4. Kurt Karlstoetter 1848
5. Juergen Prochaska 1887
33.   SWE Sweden 2 1992
1. Leif 1940 Svensson 2072
2. Sven-Olof Andersson 1983
3. Sven Degerfeldt 1962
4. Soren Svensson 1952
5. Kurt Ekelund 1952
34.   GER Surprise 1987
1. Kurt Rychlik 2023
2. Rigobert Ophoff 1981
3. Friedhelm Wittkugel 1993
4. Egbert Perk 1949
35.   FIN Turku 1972
1. Pentti Palmo 1995
2. Jyrki Alkkiomaki 1973
3. Veikko Rantanen 1966
4. Kalevi Lehtosaari 1953
36.   GER Stiftung BSW / DBAG III 1958
1. Dr. Rainer Kempe 2006
2. Joachim Ehlert 2007
3. Dirk Francke 1952
4. Eberhard Warnke 1868
5. Wolfram Gabriel 1713
37.   BEL Belgium 2 1951
1. Willem Hajenius 2008
2. Herman Van De Wynkele 1985
3. Frank Schrickx 1920
4. Walter De Reymaeker 1889
38.   IRL Ireland 1941
1. CM Tim D Harding 2001
2. Ray Byrne 1987
3. Patrick Daly 1912
4. Jim G Murray 1834
5. Matt O`Leary 1862
39.   GER Saxone 1940
1. Dr. Gerhard Schmidt 2077
2. Prof. Hans-Görg Roos 1948
3. Dr. Hans-Jürgen Görden 1821
4. Johannes Stavenhagen 1914
5. Konrad Zanger 1777
40.   NED Oranje 3 1939
1. Pierre Smeets 2119
2. Loek Mostertman 1958
3. Toon Mentink 1853
4. Foppe-Jan Montsma 1825
41.   GER Freibauer Niedersachsen 1937
1. Gerd Niebuhr 1931
2. Peter Jürgens 1938
3. Werner Hellwege 1895
4. Walter Nagorni 1982
42.   GER SV Dresden-Striesen 1990 e.V. 1935
1. Walter Burda 2062
2. Gerhard Groschup 1999
3. Christian Deppe 1850
4. Peter Thalheim 1827
5. Dieter Niese
43.   GER Rochade MV 1905
1. Gerhard Pamperin 1936
2. Werner Jung 1973
3. Peter Krieg 1908
4. Reinhard Schröter 1801
5. Prof. Dr. Günther Kundt 1717
44.   SWE Sweden 3 1902
1. Per Johansson 1935
2. Ake Sandklef 1917
3. Bo Nyberg 1899
4. Lennart Forslund 1856
5. Ulf Norevall 1749
45.   GER Randbauern 1899
1. Edmund Lomer 2043
2. Herbert Schnaitmann 1975
3. Hardy Wenske 1823
4. Klaus Briesemeister 1756
5. Henning Geibel 1444
46.   ENG England 3 1881
1. Hugh F Fenwick 1912
2. Brian R Ewart 1909
3. William Phillips 1852
4. Roger S Scowen 1849
5. Keith Emerton 1789
47.   NOR Norway 3 1833
1. Vidar Taksrud 1979
2. Bernt Nordby 2017
3. Tom Zakariassen 1797
4. Per Tveten 1537
48.   TUN Tunisia 1757
1. Chedly Najar 2028
2. Abdelkader Chaabani 1728
3. Ahmed Aroua 1516
4. Mounir Malki
49.   GER Dresdner Seniorenklub 1701
1. Klaus Hilbig 1680
2. Dr. Dieter Ziegenbein
3. Manfred Gafke 1816
4. Günther Neffe 1606
50.   GER BSV Chemie Radebeul 1704
1. Fred Ritter 1844
2. Helmut Werner 1913
3. Martin Unger
4. Hans Fitzner 1356
5. Manfred Koenig
 
 

Sponsoren & Partner